Neophodno je reformisati obrazovne sisteme na Zapadnom Balkanu jer regionu nedostaje školstvo usklađeno sa zahtevima tržišta rada, izjavio predsednik PKS danas u Beču na na konferenciji “Alijansa za stručno obrazovanje na Zapadnom Balkanu“. Skup organizuje Privredna komora Austrije u saradnji sa austrijskim državnim organima, na inicijativu evropskih institucija kao jedan od pripremnih sastanaka za predstojeći Samit o Zapadnom Balkanu u Parizu. Obraćajući se učesnicima konferencije, predsednik PKS je rekao da su sve zemlje regiona imale jedan sistem školovanja koji je prevaziđen, zbog čega su neophodne reforme.
Neophodno je reformisati obrazovne sisteme na Zapadnom Balkanu jer regionu nedostaje školstvo usklađeno sa zahtevima tržišta rada, izjavio Marko Čadež, predsednik PKS danas u Beču na na konferenciji “Alijansa za stručno obrazovanje na Zapadnom Balkanu“.
Skup organizuje Privredna komora Austrije u saradnji sa austrijskim državnim organima, na inicijativu evropskih institucija kao jedan od pripremnih sastanaka za predstojeći Samit o Zapadnom Balkanu u Parizu.
Obraćajući se učesnicima konferencije, predsednik PKS je rekao da su sve zemlje regiona imale jedan sistem školovanja koji je prevaziđen, zbog čega su neophodne reforme. Ukazao je na važnost uvođenja dualnog obrazovanja, izmenu regulative i saradnju javnog i privatnog sektora u tom procesu.
Obrazovni sistem Srbije, po rečima Čadeža, treba prilagoditi savremenim potrebama privrede kako bi se rešio veliki problem nezaposlenosti mlađe populacije, jer 150.000 mladih između 15 i 24 godine, niti radi niti se školuje.
Predsednik PKS naveo je primer velike nemačke kompanije na severu Srbije, koja je prinuđena da redovno uvozi radnu snagu iz inostranstva, jer nema kvalifikovane radnike u mestu gde posluje iako je velika nezaposlenost, posebno mladih, u tom gradu.
Ceo region Zapadnog Balkana mora stvoriti uslove za bolju perspektivu mladih, što je svakako moguće kroz efikasan sistem obrazovanja, naglasio je predsednik PKS.
Međunarodna konkurentnost traži stručnu i dobro obrazovanu radnu snagu, a regionu nedostaje koordinisani pristup obrazovanju, koji bi izlazio u susret potrebama tržišta rada, objasnio je predsednik PKS. Čadež je naglasio da Komorski investicioni forum želi da preuzme aktivnu ulogu u ovoj oblasti.
Dualno obrazovanje značajno smanjuje nezaposlenost mladih i povećava konkuretnost privrede. Austrija je najbolji primer za to koji bi trebalo da slede i zemlje Zapadnog Balkana, ocenjeno je na konferenciji u Beču.
Da uspešna privreda mora imati dobru i stručnu radnu snagu potvrdio je i Kristof Lajtl, prvi čovek Privredne komore Austrije (WKO).
„Ako želimo rast i konkurentnost, onda nam je potrebna stručna radna snaga, kao i dobro motivisani ljudi“, rekao je Lajtl i dodao da se to postiže dualnim obrazovanjem, za šta je neophodno svojevrsno spajanje škola i privrede. Poručio je i da je Austrija je spremna da svoje iskustvo stavi na raspolaganje Srbiji.
Stručnim obrazovanjem, po rečima predsednika WKO, mladima se daje perspektiva i ujedno se motivišu i uključuju u preduzeća, čime se smanjuje nezaposlenost i povećava ponuda stručne radne snage - što je glavni cilj. Pohvalio je saradnju PKS i WKO u obrazovanju ali i drugim oblastima, od osnivanja preduzeća, preko međunarodne trgovine do investicija.
Patris Gezu, predstavnik Privredne komore Francuske najavio je u Beču da će na Samitu o Zapadnom Balkanu u Parizu koji će biti održan 4. i 5. jula jedna od glavnih tema biti podsticaj privrede, kao i smanjenje nezaposlenosti mladih.
Biće održana paralelno tri foruma - politički, poslovni i treći posvećen omladini na Zapadnom Balkanu, precizirao je Gezu.
Predstavnik francuske komore objasnio je da je „dualno obrazovanje deo DNK komora”, bilo da se radi o komorama zemalja Zapadnog Balkana, Francuske, Nemačke ili Austrije. Važno je, kako je istakao, mlade približiti preduzećima, ponuditi im mogućnost razvoja i usavršavanja u kompanijama, a istovremeno preduzećima da uz podršku mladih realizuju rast i stvaraju inovacije.